Rozszczep Kręgosłupa

Chciałabym wam wyjaśnić  co znaczy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Będę odnosić się tylko do Mateuszka, bo każdy przypadek jest inny.

ROZSZCZEP KRĘGOSŁUPA  jest wadą która powstaje u dziecka już w łonie matki, w trakcie rozwoju kręgosłupa. Powstaje już 24-26 dni po zapłodnieniu.
Kości kręgosłupa nie zamykają się nad rdzeniem kręgowym. I część rdzenia może nie ukształtować się nieprawidłowo lub ulec uszkodzeniu. U Matiśka postał garbik kostny na kręgosłupie.
Mówi się iż główną przyczyną rozszczepu jest niedobór kwasu foliowego. My planowaliśmy dziecko i kwas foliowy jadłam już rok przed zapłodnieniem, a mimo to rozszczep wystąpił.

Są dwa rodzaje rozszczepu:
1.Otwary
2. Zamkniety (zwykle nie powoduje niepełnosprawności)

Mateusz miał rozszczep otwarty wraz z przepukliną oponowo-rdzeniową na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Im wyżej przepuklina tym gorzej,tym więcej części ciała jest porażonych.
W przypadku rozszczepu kręgosłupa nerwy są uszkodzone, stopień uszkodzenia może być różny i u małych dzieci ciężko stwierdzić w jakim stopniu nerwy zostały uszkodzone. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja. Aby pobudzać nieuszkodzone nerwy do działania .
A jak wiadomo co 7 lat każda komórka ludzkiego ciała się odradza na nowo także te procesy nie są nieodwtracalne (mimo iż lekarze twierdzą inaczej). Potrzebna jest jednak intensywna stymulacja i rehabilitacja,która w przypadku rozszczepu trwa całe życie.
Mateuszek jest żywym dowodem na to jak nerwy się pobudzają do życia. Na początku nie czuł nic poniżej pępka,a teraz czuje pośladki i troszkę uda, manipulije miednicąi potrafi lekko napiąć nóżki.

Wynikiem uszkodzenia nerwów jest porażenie części ciała.
Porażenie może być:
Spastyczne
Wiotkie- Takie ma Mateusz

Przy porażeniu spastycznym mogą występować skurcze mięśni nazywane odruchami rdzeniowymi- Matiś ma takie odruchy,mimo iż ma porażenie wiotkie(także znowu ciekawa rzecz).
Porażenie wiotkie charakteryzuje się obniżonym napięciem mięśniowym- występuje wtedy,gdy rdzeń kręgowy jest ukształtowany nieprawidłowo poniżej miejsca wystąpienia rozszczepu. W przypadku porażenie wiotkiego mięśnie nie kurczą się odruchowo. U Mateuszka jednak po intensywnej rehabilitacji występują odruchy przykurczów mięśniowych.

Następstwa rozszczepu kręgosłupa różnią się w zależności od przypadku i stopnia porażenia.
Niektóre dzieci tracą całkowicie zdolność ruchu lub być sparaliżowane,a u niektórych objawia się to tylko niewielkimi dysfunkcjami ciała i np. tylko paraliżem stóp.
Mateusz jest porażony połowicznie tzn, że zostałe porażone wszytkie części od pasa w dół. Pęcherz,odbyt i nóżki nie są w pełni sprawne. Codzienna profilaktyka,leczenie farmakologiczne, cewnikowanie i rehabilitacja pomagają usprawnić Mateuszka w jak największym stopniu.

Kości kręgosłupa tam gdzie umiejscowiony jest rozszczep zostaną zawsze rozdzielone i może to w różny sposób wpływac na kręgosłup. Z wiekiem pojawiają się różne skrzywienia. I tu też bardzo dużą rolę odgrywa rehabiliotacja,aby to skrzywienie było jak najmniejsze. Jeśli skrzywienie będzie zbyt duże, może utrudniać oddychanie i ograniczać ruchy dziecka.
Kolejnym następstwem rozszczepu jest zniekształcenie kończyn dolnych.
Mateusz ma prawą stópkę szpotawą a lewą zupełnie zniekształconą. Ma także przykurcze w kolankach oraz dysplazję w prawym bioderku.
U dzieci z porażeniem jest także zaburzenie czucia. Matiś ma zaburzone czucie powierzchniowe jak i głębokie kończyn dolnych. Prawie nie czuje nóg.
Innymi następstwami są:
Wodogłowie oraz prażenie zwieraczy odbytu i pęcherz neurogenny ale o tym napiszę innym razem.
Notatkę sporządziłam na podstawie informacji ze strony

http://www.rosmed.com.pl/images/Podrecznik.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz